Seznam stezek pro základní školy a skupiny v ČR
Pro rezervaci termínu kontaktujte konkrétního vedoucího dle výběru místa stezky.
Co je vlastně ten hlavní atribut přežití? Většina lidí, kteří se zajímají o přežití, rádi nakupují různé vychytávky - filtry na vodu, speciální kávovary, nože nebo dokonce zbraně a munici. Mé zkušenosti z armády a záchranářství mě však naučily, že každý plán končí v okamžiku, kdy začne akce a že právě když potřebuji nějakou speciální pomůcku, tak ji obvykle nemám po ruce. To, co mi ale vždy pomohlo, byla schopnost improvizace - otevřená mysl, která dokáže přijít s originálním řešením situace. Schopnost přežít totiž začíná dlouho před tím, než se dostaví krizová situace. Začíná tím, že člověk otužuje svoje tělo a překonává vlastní hranice.
Rozvíjení klidu je jeden ze základních pilířů přípravy na přežití. Je důležité umět zůstat v klidu a používat informace z vlastního vědomí. Ještě nedávno naši předkové nepotřebovali žádné speciální kurzy přežití, protože byli v kontaktu s přírodou. Měli doma zásoby potravy, ráno se omyli studenou vodou a většinu času trávili venku, bez ohledu na počasí. Neměli speciální pomůcky, ale měli zkušenosti a rozum. Pokud se něco rozbilo, dokázali si to sami opravit a zvládnout situaci. To je základní pilíř přežití - umět si poradit. Schopnost reagovat na nečekané události se buduje postupně, zhruba podle životního stylu. Člověk se také naučí odlišovat, co skutečně potřebuje k přežití a co mu může být užitečné. Samozřejmě je fajn mít nějaké speciální pomůcky, které mohou být v krizi hbitě využity a někdy je to i dobrá investice. Ale ve chvíli, kdy se spoléháme jen na tyto pomůcky, možná bychom měli věnovat pozornost prapředkům, kteří tyto věci neměli. Je to vždy o schopnostech a dovednostech, které člověk má v sobě, a ne o tom, co nosí v batohu.
Schopnost přežít nepříznivé povětrnostní podmínky se trénuje otužováním a ne tím, že si pořídíme drahé péřové bundy. Schopnost zvládat nedostatek potravy se rozvíjí střídmostí při každodenním stravování. Intuice je jedním z klíčových prvků, které nás často zachraňují v krizových situacích. Tato vlastnost se vyvíjí důvěrou v život a způsobem, jakým vedeme náš běžný život. Takže nejlepší přípravou na přežití je žít s touto myšlenkou každý den. Vystavujme svoje tělo nepohodlí, travme co nejvíce času venku, v přírodě, v prostředí, ve kterém bychom chtěli později přežít. Vytvářejme si překážky, které nás donutí přemýšlet a nabídnout vhodná řešení. Cvičme svoje tělo, rozvíjejme svoji mysl a trénujme své dovednosti a zručnosti každodenní činností.
Krásné dny Daniel Ďuriš
- Na tento program lze využít financování z ŠABLON II a III v rámci projektových dnů (extrakurikulární a rozvojové aktivity ZŠ).
- Pro školy nebo skupiny dětí při počtu žáků min. 45 a max. 90 je cena 399 Kč za dítě. Cena programu v počtu méně než 45 dětí je na domluvě s vedoucím jednotlivých stezek.
- Program je vhodný pro skupiny dětí cca 6 až 16 let.
Indiánská stezka v místě Dětský letní tábor s mini ZOO Mratín - Středočeský kraj
- vedoucí stezky Tereza Jirsová
Indiánská stezka farma Kozodoj - Karlovarský kraj
vedoucí stezky Tomáš Harant
Indiánská stezka v místě Lesní komunitní centrum Mraveniště - kraj Vysočina
vedoucí stezky Jana Bartošová
Z důvodu povodní stezka uzavřena pro podzim 2024
Co nejdříve Vám dáme vědět s termíny na jaro 2025.